Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – kiedy należy je wykonać?

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych może nam powiedzieć naprawdę wiele. O jakich wskazaniach możemy w tym przypadku mówić?

Wskazania do wykonania zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych

Obecny rozwój medycyny oraz wszystkiego, co z nią związane, wręcz musi imponować. Weźmy na przykład coś, co obecnie wydaje nam się całkowicie oczywiste – badania rentgenowskie. Z ich pomocą jesteśmy w stanie w sposób całkowicie nienaruszający ciała pacjenta zajrzeć w głąb jego ciała, by móc zlokalizować jednostki chorobowe oraz wybrać odpowiednią metodę badania. Sam rentgen jest obecnie całkowicie nieszkodliwy – dawka promieniowania jest znikoma, a pacjent jest na nią wystawiony przez maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Dziś powiemy sobie o takim badaniu, jak zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Jakie problemy zdrowotne są wskazaniami do jego wykonania? Jest ich wiele – zwichnięcie żuchwy, urazy główki stawowej bądź samego stawu, zmiany zwyrodnieniowe i reumatoidalne, a także podejrzenie zmian nowotworowych. Gama jest więc naprawdę szeroka.

Jakie badanie wykorzystuje się do wykonania zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych?

Jeśli chodzi o metody wykonywania stomatologicznego rentgena, nie jesteśmy w stanie znaleźć badania, które skupia się tylko i wyłącznie na stawach skroniowo-żuchwowych. Bez problemu jednak możemy wyróżnić jeden zabieg, który świetnie je uwidacznia – panoramiczne zdjęcia zębów w Poznaniu. Choć nazwa może głosić inaczej, obraz wygenerowany za pośrednictwem tego typu badania jest w stanie bardzo dobrze pokazać stan wspomnianych wyżej stawów.

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – w poszukiwaniu placówki, która będzie w stanie je wykonać

Niestety nie wszystkie placówki stomatologiczne posiadają aparaty rentgenowskie, które będą w stanie stworzyć panoramiczny obraz obejmujący stawy skroniowo-żuchwowe. To właśnie dlatego w momencie, gdy na takie badanie jesteśmy skierowani, powinniśmy sprawdzić jakie placówki w naszej okolice są w stanie zaoferować nam tego typu usługę.

Leave a Comment