Jak skóra głowy wpływa na kondycję włosów?

pielegnacja wlosowChoć o pielęgnacji skóry powiedziano już wiele, to mało mówi się o niej w kontekście skóry głowy. A to właśnie od zdrowej skóry głowy zaczyna się troska o piękne i zdrowo wyglądające  włosy. Badania pokazują, że niemal 50% dorosłych na świecie[1] skarży się na łupież. Eksperci marki Vichy, poszukując rozwiązania tego problemu, opracowali innowacyjną formułę szamponu przeciwłupieżowgo Dercos.

Co to jest mikrobiom i dlaczego jest ważny dla zdrowo wyglądających włosów?

Każdy człowiek ma na skórze głowy własny indywidualny mikrobiom. Składa się głównie z bakterii (głównie Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, obecnie znanych jako Cutibacterium acnes) oraz drożdży (z silną przewagą Malassezia Restricta). Mikroorganizmy te żyją w równowadze między sobą oraz ze skórą głowy, która dostarcza im niezbędnych składników odżywczych – głównie potu i łoju. „Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia – na przykład kiedy myjemy włosy”  –  mówi dr n med. Marcin Zakrzewski – specjalista dermatolog. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy[2].

 Skąd się bierze łupież?

Główną przyczyną powstawania łupieżu są grzyby z gatunku Malassezia restricta, które żywią się sebum obecnym na skórze głowy. Bez wydzielania sebum, tak jak na przykład ma to miejsce w przypadku dzieci, nie ma łupieżu. „Obok grzybów i sebum, za łupież  w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych” – wylicza dr Zakrzewski. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że skóra z łupieżem to skóra z zaburzoną równowagą bakteryjną (tzw. dysbiozą mikrobiomu).

Dercos od VICHY – dermatologiczny ekspert w pielęgnacji skóry głowy

Pielęgnacja skóry głowy pełni kluczową rolę w trosce o piękne i zdrowo wyglądające włosy. Wiedzą o tym eksperci Vichy, odpowiedzialni za opracowanie [MA1] formuły szamponu przeciwłupieżowego Dercos. Dzięki niej po 4 tygodniach stosowania szamponu zaburzona równowaga mikrobiomu skóry głowy zostaje przywrócona[3], przez co szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu[4]. Badania kliniczne wykazały, że produkt działa już od pierwszego użycia i przeciwdziała nawrotom łupieżu przez 6 tygodni[5], a oprócz tego łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy.

Trio w walce z łupieżem

Formuła Dercos oparta jest na dwusiarczanku selenu i kwasie salicylowym. Zastosowany w szamponie 1% roztwór siarczku selenu znany jest z działania na patogeniczne mikroorganizmy bytujące na skórze, a jego skuteczność w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi[6]. Ponadto składnik ten pomaga redukować swędzenie towarzyszące łupieżowi i ułatwia „odrywanie” się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka. Z kolei kwas salicylowy – ma działanie keratolityczne, rozluźnia połączenia keratynowe w naskórku na tyle mocno, że łuski złuszczającego się naskórka bez problemu odchodzą od skóry. Stosowany jest jako składnik pomocniczy razem ze związkami o działaniu przeciwłupieżowym. Duet ten uzupełnia woda wulkaniczna Vichy, bogata w minerały i pierwiastki śladowe, którym zawdzięcza swoje właściwości pielęgnacyjne.

Szampon występuje w dwóch wersjach: do włosów suchych oraz do włosów normalnych i przetłuszczających się. Można go używać kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry głowy.

Leave a Comment