Wazektomia to zabieg, którego celem jest ubezpłodnienie mężczyzny. Wykonanie operacji możliwe jest tylko w przypadku, gdy pozwala na to zdrowie pacjenta. Jakie badania należy wykonać podczas przygotowań do zabiegu?
Na czym polega wazektomia?
Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który uznaje się za jeden z najlepszych środków antykoncepcyjnych. Głównym celem operacji jest przecięcie nasieniowodów znajdujących się w układzie rozrodczym mężczyzny. W wyniku wykonania tego działania zostaje zablokowany przepływ plemników.
Warto wiedzieć, że wazektomię można przeprowadzić na dwa sposoby – przy użyciu skalpela i bez niego. W pierwszym przypadku lekarz dostaje się do nasieniowodów przez przecięcie moszny. Druga metoda polega na rozwarstwieniu tkanek za pomocą specjalnych kleszczy preparacyjnych. Po takim zabiegu nie ma nawet potrzeby nakładania szwów – niewielkie otwory zasklepiają się same po kilku dniach.
Jak przygotować się do wazektomii?
Wazektomia to bezpieczny zabieg, ale istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Związane są one zazwyczaj z różnymi problemami zdrowotnym. Dlatego też przed wykonaniem wazektomii trzeba udać się na konsultacje lekarskie. Specjalista przeprowadza wywiad i zleca wykonanie morfologii krwi, a także badań na INR, HBS, HCV czy HIV. Analiza wyników pozwala stwierdzić, czy pacjent klasyfikuje się do grupy, u której wykonanie wazektomii jest bezpieczne.
Jeśli mężczyzna zostanie przyjęty na zabieg, to w jego dniu także powinien poczynić pewne przygotowania. Pacjent musi wygolić okolice jąder, aby lekarze mogli bez problemu wykonać wszystkie działania operacyjne.
U kogo wykonać wazektomię?
Wazektomia to zabieg z zakresu medycyny urologicznej. Wykonuje go więc androlog – specjalista od męskich narządów płciowych. Ten medyk zajmuje się także innymi kwestiami intymnymi. Androlog m.in. operuje stulejkę, wydłuża wędzidełko czy też leczy zaburzenia wzwodu. W Krakowie i okolicach można znaleźć naprawdę świetnych specjalistów od męskich spraw.
Wazektomia pozwala na bezpieczne współżycie bez żadnych niespodzianek. Decydując się na zabieg przecięcia nasieniowodów, warto wybrać sprawdzonego androloga.