Pierwszy laptop ze składanym ekranem – Lenovo ThinkPad X1 Fold

Po składanych smartfonach przyszedł czas na inne urządzenia, które również będą miały taką funkcję. Wraz z rozwojem technologii także Lenovo postanowiło pójść o krok dalej i sprawić nie lada gratkę wszystkim gadżetomaniakom. Mimo iż ThinkPad X1 Fold nie imponuje osiągami, to jednak wyróżnia się na tle standardowych laptopów.

Czym się charakteryzuje Lenovo ThinkPad X1 Fold?

Innowacyjny sprzęt od Lenovo to połączenie laptopa, tabletu i smartfona w jednym. Jego główną cechą charakterystyczną jest składany ekran, który umożliwia pracę nawet na dwóch niezależnych monitorach. Wielu zastanawia się gdzie podziała się klawiatura.

Otóż jest ona dołączona do urządzenia i pracuje w trybie bezprzewodowym. Ma także funkcję bezprzewodowego ładowania oraz magnetycznego mocowania. Ciekawym rozwiązaniem jest jej przechowywanie pomiędzy dwoma ekranami.

Lenovo ThinkPad X1 Fold napędzany jest procesorem Intela z grafiką Gen11, który jest modelem z generacji Ice Lake. Urządzenie wyposażono w 8GB pamięci oraz dysk o pojemności 1TB. Jak zapowiedział producent, wstępnie sprzęt działać będzie na Windows 10 ze specjalną nakładką, aczkolwiek w przyszłości przewiduje się dostosowanie specjalnej wersji systemu operacyjnego dla laptopów z dwoma ekranami, który będzie nosił nazwę Windows 10X.

DisplayPort

Do komunikacji z internetem służy WiFi 6. Dodatkowo można zakupić specjalną podstawkę, która umożliwi pionowe lub poziome ustawienie ekranu.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pytań o wytrzymałość monitora. Lenovo potwierdziło, że został przeprowadzony szereg specjalnych testów, które pokazały, że wytrzymają one długie cykle pracy oraz składania w skrajnych warunkach. Ponadto zastosowano wielopunktowe zawiasy gwarantujące również komfort użytkowania sprzętu.

Ile kosztuje składany laptop od Lenovo i kiedy trafi do sprzedaży?

Nowoczesne technologie do najtańszych nie należą, a dobrym tego przykładem są składane smartfony. Innowacyjne rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez koncern Lenovo z pewnością znajdzie rzeszę swoich sympatyków.

To, co wszystkich ciekawi to przede wszystkim cena sprzętu i data rozpoczęcia sprzedaży. Cena oczywiście będzie wysoka, a wynosić będzie około 2,5 tys. dolarów, co w przeliczeniu na złotówki wyniesie około 10 tys. złotych. Kwota kosmiczna i nieosiągalna dla przeciętnego Kowalskiego. Nie odstraszy ona jednak prawdziwych koneserów takich urządzeń. Sprzedaż Lenovo ThinkPad X1 Fold zaplanowano w połowie 2020 roku.

Leave a Comment