Kostka brukowa – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Kostka brukowa od kilku lat stanowi nieodłączny element naszego otoczenia. Znaleźć ją można zarówno na przydomowych podwórkach, jak i na tarasach, miejskich placach, ścieżkach rowerowych czy parkingach. Z uwagi na tak szeroki wachlarz zastosowań, jej poszczególne typy różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i sposobem wykonania czy przeznaczeniem. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

Bogactwo oferty producentów kostki brukowej sprawia, że każdy zainteresowany jest w stanie wybrać coś dla siebie. Kolor, faktura, kształt, przeznaczenie, sposób obróbki czy wreszcie cena – kryteriów, na podstawie których podejmiemy decyzję jest wiele.

Produkt przyozdabiający otaczający nas teren powinien być nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale również praktyczny. Prawdopodobieństwo dokonania właściwego wyboru znacząco wzrośnie, jeśli przed zakupem uświadomimy sobie, czym charakteryzują się poszczególne grupy wyrobów.

Wybieramy optymalną grubość

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest grubość kostki. Tę dobierać należy w zależności od wielkości obciążenia, jakiemu będzie poddawana nawierzchnia.

– Bruk o grubości 4 cm znajdzie zastosowanie przede wszystkim w miejscach ruchu pieszych. Rozwiązanie to sprawdzi się też np. na tarasach, gdzie z uwagi na niskie progi czy drzwi każdy milimetr ma duże znaczenie – mówi Urszula Łukaszewicz z firmy ABW Superbruk.

Następną grupę stanowi kostka o wysokości 6 cm, najczęściej wykorzystywana do stworzenia przydomowego chodnika, ścieżki ogrodowej czy podjazdu dla samochodów osobowych. Z kolei jeśli po ułożonej nawierzchni poruszać się będą auta ciężarowe, powinniśmy postawić na kostkę o grubości 8 cm.

W przypadku znacznej siły nacisku, jaka oddziałuje chociażby na teren parkingów czy stacji paliw, równie istotny staje się typ zastosowanej kostki. W celu uniknięcia przesunięć poszczególnych elementów bruku stosowane są wyroby zazębiające się o kształcie kości czy też fali.

Kształt, który dodaje uroku

Wytrzymałość to jednak nie wszystko. Kształt decyduje także o wyglądzie kostki, istotne zatem w tym wypadku stają się nasze osobiste preferencje.

– Najprostszym, a jednocześnie najbardziej uniwersalnym kształtem jest cegła. Mimo to przy odrobinie wyobraźni i umiejętności doboru kolorów jesteśmy w stanie dzięki niej stworzyć cały szereg niepowtarzalnych wzorów czy chodnikowych obrazów – dodaje przedstawicielka firmy Superbruk.

Niebanalne i nowoczesne kompozycje często powstają też przy wykorzystaniu kostki pikolo – pięciu drobnych, trapezowych elementów. Produkty te sprawdzą się zarówno na wąskich alejkach, jak i na większych powierzchniach, gdzie mogą przybrać formę okręgów, kół czy łuków.

Połączenie estetyki i funkcjonalności zapewni nam także sześcioelementowy mozaik, który równie dobrze prezentuje się samodzielnie, jak i jako uzupełnienie większej kostki, nadając kształtowanemu otoczeniu wyraźnie modernistyczny charakter.

Kolor, jaki sobie wymarzyliśmy

Stworzenie indywidualnej, całkowicie odpowiadającej nam powierzchni wymagać będzie również właściwego doboru kolorów. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do dyspozycji wyłącznie barwy żółtą, grafitową, czerwoną, zieloną, brązową czy szarą.

Ostatnio wiele się jednak w tej kwestii zmieniło, a dziś jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia:

– Produkowana przez nas kostka, w zależności od modelu, oferowana jest w wielu nowoczesnych wariantach kolorystycznych. Wśród nich znajdują się chociażby barwy jesieni, latte, creme, piaskowy, toffee czy też granite – wyjaśnia Urszula Łukaszewicz.

Dodatkowo, jeśli do przyozdobienia mamy nieco większe podwórko, zawsze możemy zamówić kostkę w niemal dowolnym, wybranym przez nas kolorze. Niektórzy producenci coraz częściej wychodzą bowiem naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i przygotowują specjalne, indywidualne partie produktów.

Obróbka z charakterem

Gdy już wybierzemy odpowiednią grubość, kształt i kolor, przyjdzie czas na decyzję dotyczącą formy obróbki kostki. Jej ostateczny wygląd w dużym stopniu zależy właśnie od przebiegu procesu produkcyjnego.

Bruk z kategorii „super” charakteryzować się będzie odsłoniętymi kamyczkami w swojej górnej warstwie. Produkty „antykowane” uzyskuje się poprzez obijanie krawędzi kostki. Natomiast wyroby „satynowe” to kostki, których wierzchnia warstwa poddana została wygładzeniu, dzięki czemu materiał stał się nie tylko przyjemny w dotyku, ale także lśniący.

– Dużą popularnością cieszy się ostatnio również grupa „stare miasto”, czyli produkty mechanicznie postarzane, o wyglądzie imitującym kamień, na którym czas odcisnął swoje piętno – zauważa na koniec ekspert ABW Superbruk.

Nawierzchnie wykonane z tych ostatnich pozwalają wypełnić otoczenie „duchem dawnych lat” i nadać mu rustykalny charakter, nic więc dziwnego, że kostka tego typu chętnie wybierana jest zwłaszcza przez właścicieli dworków czy ozdobionych cegłą posesji.

Leave a Comment