Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online

Rozmowy kwalifikacyjne mogą być onieśmielające, ale i ekscytujące. Zwłaszcza te wirtualne są dużym wyzwaniem i mogą skończyć się niepomyślnie nawet dla najlepiej przygotowanych kandydatów. Jednak biorąc pod uwagę, że firmy na całym świecie ze względu na pandemię koronawirusa coraz częściej przeprowadzają rozmowy o pracę online, przygotowaliśmy kilka pomocnych wskazówek, które pomogą się dobrze przygotować do takiego spotkania.

Wskazówka nr 1 – Przygotujmy się

Przygotujmy się do takiego spotkania w taki sam sposób, jakby miało się odbyć w siedzibie firmy. To takie proste, jednak wiele osób o tym zapomina. Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna (choć na pierwszy rzut oka bardziej nieformalna) jest oficjalną rozmową o pracę i dlatego zasługuje na ten sam poziom przygotowania i wagi, co rozmowa twarzą w twarz. Zapoznajmy się z informacjami o firmie, jej produktach i usługach, stanowisku, na które aplikujemy i zadawajmy pytania swoim rozmówcom. Rekruter z pewnością doceni to, że poświęciliśmy wystarczająco dużo czasu na przygotowanie.

Wskazówka nr 2 – Przetestujmy swój sprzęt komputerowy

Ostatnią rzeczą, która powinna nas zawieść podczas wirtualnej rozmowy kwalifikacyjnej, jest nasz sprzęt. Ważne jest, aby przed sesją sprawdzić, czy komputer i oprogramowanie działają prawidłowo. Firmy używają różnych platform do wirtualnych wywiadów: Zoom, Go-To-Meeting, Skype, Microsoft-Teams itd. Dlatego powinniśmy mieć absolutną pewność, że dana platforma działa u nas prawidłowo. Test z przyjacielem lub członkiem rodziny może nam pomóc w skonfigurowaniu obrazu i przetestowaniu ustawień mikrofonu, kamery i dźwięku. Pozwoli to uniknąć problemów technicznych w ostatniej chwili.

Wskazówka nr 3 – Minimalizujmy rozpraszacze

Rozproszenia czasami są nieuniknione, ale nie jest to jednak najlepszy sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Uważajmy, aby nie przeszkadzały nam zwierzęta, dzieci, telewizor, telefon itp. Wyeliminowanie rozpraszaczy zagwarantuje nam to, że będziemy mogli w pełni skoncentrować się na rozmowie kwalifikacyjnej — tak jak podczas normalnej rozmowy w siedzibie firmy. Jeśli będziemy w 100% zaangażowani i skupieni na rozmowie, z pewnością zrobimy dobre wrażenie na rozmówcy.

Wskazówka nr 4 – ubierzmy się odpowiednio (od stóp do głów)

To, że w kadrze widać tylko górną część ciała, nie oznacza, że powinniśmy pominąć założenia reszty swojego stroju. Nie noszenie butów jest w porządku, ale bycie w pełni ubranym na rozmowie kwalifikacyjnej online może zdziałać cuda. Nie tylko po to, by poczuć odpowiedni ton rozmowy, ale także, by budować pewność siebie. Zdecydujmy się na elegancką koszulę w neutralnym kolorze i żakiet lub marynarkę oraz spodnie, lub spódnicę. Wpadki polityków, które mogliśmy już obserwować, pokazują, że nigdy nie wiemy, co się wydarzy podczas rozmowy online, dlatego warto być kompletnie ubranym, aby nawet w razie niespodziewanych zdarzeń wyglądać profesjonalnie. A gdzie znaleźć dobrze płatną pracę dowiemy się z artykułu: https://portfelpolaka.pl/praca-szuka-chetnych-gdzie-znalezc-dobrze-platna-prace/.

Leave a Comment