Każda budowa, czy to wymarzonego domku jednorodzinnego czy to osiedla bloków, wymaga sprowadzenia ekipy budowlanej. Wiąże się to z poznaniem pewnych nazw, które są istotne do prawidłowego przebiegu prac. Jednym z takich terminów jest słowo grodzice. Czym są i gdzie znajdują zastosowanie?
Czym są grodzice?
Grodzice, inaczej zwane larsenami lub brusami, są elementami, które służą do wykonywani ścianek szczelnych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wykopów budowlanych. Dzięki nim zabezpieczony zostaje uskok terenu przed napływem wód gruntowych, a także przed osuwaniem się ziemi. Popularnym zastosowaniem grodzic, poza zabezpieczaniem fundamentów przed osuwaniem się, jest uszczelnianie i umacnianie wybrzeży oraz budowa koferdamów. Często stosowane są przy budowanie fundamentów, piwnic, parkingów, pompowni, falochronów czy przegród. Najczęściej stosowanym materiałem do ich wytworzenia jest stal. Jednak zdarzają się grodzice wykonane z drewna czy PCV.
Jak montuje się grodzice?
Grodzice są, niczym innym, jak stalowymi profilami, które mają określony przekrój poprzeczny. Pogrążanie grodzic stalowych może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystywanie wibromłotów, a drugi młoty hydrauliczne. Zastosowanie danej metody zależy od specyfiki budowy i infrastruktury wokół. Jeśli nie ma możliwości wbijania lub wibrowania, do pogrążania grodzic stosuje się wciskarki. Najczęściej wykonuje się to w miejscach w bezpośrednim sąsiedztwie wrażliwych na drgania konstrukcji oraz tam, gdzie wprowadzenie wibracji może spowodować zagęszczenie gruntu i w efekcie osiadanie sąsiednich budowli. Technologię tą stosuje się w większości w pobliżu obiektów zabytkowych czy budynków wrażliwych, takich jak serwerownie.
Grodzice to niezwykle efektowne zabezpieczenie wykopów. Jest to dosyć tani sposób na zabezpieczenie przed osuwaniem się ziemi. Grodzice po zakończeniu prac można wyciągnąć i wykorzystać na innej budowie.