Wizyty w gabinecie okulistycznym zdecydowanie nie powinniśmy się bać. Regularna kontrola pozwoli sprawdzić, czy z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku. Z jakimi badaniami będziemy mogli spotkać się w takiej klinice i kiedy powinniśmy się na nie udawać?
Jakie badania można wykonać w gabinecie okulistycznym?
Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak ważne są regularne badania w specjalistycznych klinikach. Czasem możemy nawet nie mieć pojęcia, że z naszym zdrowiem zaczyna dziać się coś złego, dopóki nie podejmiemy się specjalistycznych badań. W obecnych czasach, gdy jesteśmy przesiąknięci technologią i ekranami, a bardzo często nasza praca odbywa się przy komputerze, nasze oczy są niezwykle mocno obciążone. Sprawia to, że wizyty w takim miejscu, jak gabinet okulistyczny w Kielcach, dla wielu osób powinny być czymś normalnym. Obecne badania wskazują bowiem na to, że aż 68 procent osób posiada dolegliwości związane ze wzrokiem – od zmęczenia czy nadmiernego łzawienia aż po zaburzenia widzenia czy pojawiania się wad. W takim gabinecie możemy wykonywać badania kontrolne, jak również bardziej skomplikowane badania, nakierowane na wykrywanie konkretnych zaburzeń, jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, zaćma czy jaskra.
Jak często powinniśmy badać wzrok w gabinecie okulistycznym?
Wiele osób zastanawia się, kiedy tak naprawdę powinniśmy badać nas wzrok i udawać się do gabinetu okulisty. Okazuje się, że okuliści mają pewna receptę, dzięki której możemy sami ustalić, czy jest to już czas na wizytę. Do 40. roku życia powinniśmy chodzić na badania kontrolne co najmniej raz na trzy lata, a więc nie są to większe potrzeby. Jeżeli jednak pracujemy w środowisku, w którym wzrok jest wyjątkowo obciążony – praca przy komputerze, niska temperatura, mocne nienaturalne światło, pyły czy groźba uszkodzeń mechanicznych – lub posiadamy wadę wzroku, warto kierować się na wizytę raz do roku. U osób z poważniejszymi schorzeniami wizyta raz na pół roku to zaś absolutne minimum.