Dziecko u stomatologa. Jak radzić sobie z jego strachem?

dentystaDzieci to trudni pacjenci stomatologiczni. Często podczas wizyt w gabinecie nie mogą opanować emocji, co bardzo utrudnia wykonanie zabiegów stomatologicznych. Strach naszych pociech zdecydowanie można jednak opanować, dzięki stosowaniu odpowiednich metod. Warto o nich wiedzieć, gdyż w stosunkowo krótkim czasie mogą przynieść nadspodziewanie dobre efekty.

Coraz więcej osób dostrzega fakt, jak ważnym specjalistą, który przewija się w życiu naszych pociech jest dentysta. To właśnie on sprawia, że dzieci mają zdrowe, równe i białe zęby, a także mogą pochwalić się szerokim uśmiechem. Rola stomatologa w kształtowaniu świadomości dzieci na temat higieny jamy ustnej i higieny w ogóle jest ogromna i warto o tym wiedzieć. Z jednej strony mamy rodziców, którzy codziennie uczą dziecko, jak dbać o higienę, z drugiej właśnie dentystę, którego zadaniem jest po pierwsze edukacja, a po drugie diagnostyka wraz z odpowiednim leczeniem.

Regularne wizyty z dzieckiem u stomatologa minimalizują ryzyko pojawiania się ubytków i próchnicy, pozwalają również na to, aby szybko diagnozować ewentualne wady zgryzu i podjąć skuteczne metody leczenia.

Strach przed stomatologiem

Dzieci niestety, z racji wieku są bardzo wrażliwe na ból oraz wszystkie niedogodności, które mogą wiązać się z wizytą w gabinecie. Samo miejsce wydaje się obce, wyposażenie dziwne, może denerwować bliskość obcej osoby oraz dźwięki, które wydają przyrządy stomatologiczne. Wszystkiemu można jednak zaradzić.

Zobacz także: http://xerownia.pl/jak-wybrac-odpowiedniego-stomatologa/

Edukacja kluczem do sukcesu

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście edukacja dziecka w zakresie higieny. Uczyć warto już od najmłodszych lat, dzięki temu dziecko będzie dokładnie wiedzieć, jak ważne jest to, aby dbać o zęby, regularnie je szczotkować, stosować płyny do płukania.

Edukować możemy przede wszystkim rozwijając. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko mamy do dyspozycji specjalne książeczki z obrazkami, gry planszowe, filmy wideo, a nawet gry komputerowe. Paleta możliwości jest naprawdę duża i tylko od nas zależy, jakie wykorzystamy. Na pewno dzięki temu, że dziecko będzie wiedzieć, na czym polega praca stomatologa, jak jest wykonywana, jak ważną pełni on rolę, stres podczas wizyty będzie mniejszy. Oczywiście wiele zależy również od umiejętności i empatii stomatologa. Kompleksową pomoc stomatologiczną dla dzieci otrzymamy w przychodni https://mcs-przychodnia.pl/.

No Responses

Leave a Comment