Czym ubezpieczenie zdrowotne indywidualne różni się od grupowego?

Nasze zdrowie to najważniejsza wartość w naszym życiu. Jeżeli zachodzi taka konieczność, możemy skorzystać ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Niestety rzeczywistość w kwestii opieki społecznej może pozostawiać wiele do życzenia. Niekończące się kolejki i wiele miesięcy oczekiwania na wizytę u specjalisty mogą sprawić, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy podzielić je na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne oraz grupowe. Które z nich posiada więcej korzyści? Sprawdź.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – na czym polega?

W Polsce możemy skorzystać z dwóch rodzajów ubezpieczeń. Jednym jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, z którego możemy skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy jednak taki rodzaj ubezpieczenia dostępny jest dla każdego? Otóż mogą korzystać z niego osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, prowadzą własną działalność gospodarczą lub są osobami bezrobotnymi, zarejestrowanymi w urzędzie pracy.

Niestety każdy, kto kiedykolwiek musiał udać się do lekarza w ramach ubezpieczenia NFZ, zdaje sobie sprawę, że zarówno dostęp do specjalistów, jak i czas oczekiwania na wizytę w wybranej placówce bardzo często są problematyczne. To głównie z tego względu coraz więcej osób, pomimo posiadania publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to wariant ubezpieczenia prywatnego, które przede wszystkim gwarantuje nam łatwy i szybki dostęp do specjalistów na terenie kraju. Oprócz temu uzyskujemy dostęp do określonej liczby badań, a niektóre z pakietów obejmują nawet dostęp do prywatnych zabiegów czy stomatologii.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – dla kogo?

Kto powinien sięgnąć po ubezpieczenie zdrowotne indywidualne? To przede wszystkim świetny wybór dla tych osób, które cenią swój czas i nie chcą tracić go na godzinach spędzonych w kolejce w przychodni. Z takiego ubezpieczenia z powodzeniem mogą skorzystać rodzice, którzy posiadają dzieci w wieku przedszkolnym. W wielu przypadkach na prywatną wizytę u pediatry nie musisz czekać dłużej niż 24 godziny, dzięki czemu zaoszczędzisz zarówno sobie, jak i dziecku stresu spędzonego na oczekiwaniu na wizytę w publicznej przychodni.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to przede wszystkim gwarancja szybkiej i profesjonalnej pomocy. Równocześnie to bardzo dobre dopełnienie ubezpieczenia w ramach NFZ.

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne grupowe?

Z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz skorzystać w sposób indywidualny, jednak równie dużą popularnością, szczególnie w miejscach pracy, cieszą się grupowe ubezpieczenia zdrowotne. Czym różnią się od wariantu indywidualnego?

Główną różnicę stanowi cena, która w przypadku ubezpieczenia grupowego jest o wiele niższa – składka może wynosić nawet mniej niż 50 złotych. Do takiej polisy może przystąpić osoba zatrudniona w firmie, która posiada współpracę z wybranym ubezpieczycielem.

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne – wady i zalety

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to dla wielu zatrudnionych osób wygodne rozwiązanie. Jednym z jego atutów jest to, że składka ubezpieczeniowa odprowadzana jest co miesiąc przez pracodawcę, dzięki czemu nie musimy pamiętać o tym, aby wykonać przelew w terminie.

Niestety istnieją także minusy takiego rozwiązania. Decydując się na grupowe ubezpieczenie zdrowotne, nie mamy tak naprawdę możliwości wyboru spośród innych ofert, gdyż pracodawca zwykle współpracuje z jednym ubezpieczycielem. Warto pamiętać również o tym, że grupowe ubezpieczenie zdrowotne, choć w wielu przypadkach jest dość komfortową opcją, nie zawsze musi zdać egzamin w naszym przypadku. Każdy z nas posiada odmienne potrzeby, niektórzy z nas mogą zmagać się z chorobami przewlekłymi, alergiami, leczyć się hormonalnie. Każdy problem zdrowotny może wymagać regularnych wizyt u specjalisty. Przed wyborem takiej oferty warto upewnić się, że polisa, którą oferuje nasza firma, uwzględnia nasze potrzeby.

Leave a Comment