Zaświadczenie o samodzielności lokalu – jak je zdobyć?

zaswiadczenie o samodzielnosci lokalu

Do pewnych celów związanych ze sprzedażą, wynajmem czy przekształceniem lokalu niezbędne jest pozyskanie zaświadczenia o jego samodzielności. Należy wnioskować o nie w adekwatnym dla miejscowości urzędzie. Wniosek składa się jeden, ale na podstawie jednego można uzyskać wiele zaświadczeń.

Skąd wziąć zaświadczenie o samodzielności lokalu?

Pozyskiwanie tego typu zaświadczeń nie jest proste w związku z szeregiem formalności, które trzeba wcześniej spełnić. Wniosek o zaświadczenie o samodzielności lokalu to dopiero początek. Ważne są załączniki, jakie należy do niego dołączyć. Powstanie niezbędnych map i dokumentów poprzedza zlecenie inwentaryzacji budynku.

Starając się o zaświadczenie trzeba więc najpierw znaleźć wykonawców, którzy przeprowadzą inwentaryzację. Powinna ona objąć nie tylko lokal, ale najlepiej cały budynek, a minimalnie kondygnację właściwą dla lokalu. Oczywiście ważne są wszystkie pomiary dotyczące powierzchni użytkowej lokalu.

Zaświadczenie o samodzielności lokalu – jak o nie wnioskować?

Do zaświadczenia dołącza się dokumentację po inwentaryzacji. Obecnie wiąże się to z pewnymi kosztami. Niezbędna inwentaryzacja budynków, cena której zależy od oferty firmy wykonującej, to jednak nie wszystkie ważne wydatki. Należy wziąć pod uwagę też koszty notarialne dla aktów własności i dokumentu poświadczającego legalność powstania budynku.

Sam wniosek nic nie kosztuje. Pewien problem może sprawić właściwe zredagowanie treści, ale na szczęście wiele urzędów udostępnia stosowne formularze. Wystarczy je wypełnić, nawet na miejscu, tuż przed złożeniem dokumentów. Można to zrobić również przez internet, pobierając formularz ze strony.

Jak długo czeka się na zaświadczenie o samodzielności lokalu?

Wniosek i załączniki dość dobrze jest złożyć z pewnym wyprzedzeniem przed planowanymi działaniami w obrębie lokalu. Część procedur może trochę potrwać, zdarza się też, że nie wszystkie złożone dokumenty spełnią wymagania urzędu. Przeważnie jednak nie czeka się zbyt długo – trwa to około tygodnia.

Podsumowując, zdobycie zaświadczenia o samodzielności lokalu wymaga złożenia wniosku w urzędzie miasta. Wniosek można znaleźć w internecie lub poprosić o formularz podczas wizyty w urzędzie.

Leave a Comment