Wycena na potrzeby banku – jak przebiega?

wycena nieruchomosci

Wycena na potrzeby banku to rodzaj usługi, który ma zapewnić bank o odpowiedniej wartości na przykład domu lub mieszkania. Służy ona obniżeniu ryzyka banku, który mógłby przyznać kredyt osobom, które planują go jedynie wyłudzić bez późniejszej spłaty.

Ryzyka sektora bankowego przy udzielaniu kredytów

Gdyby bank wydał zgodę na udzielenie kredytu na sumę 500 tysięcy złotych, a ta osoba przestała by spłacać kredyt, to bank musiałby odebrać jej mieszkanie i je sprzedać. Jeśli ta osoba zrobiła to celowo, to mogłaby chcieć wziąć jak najwyższy kredyt na mieszkanie, które byłoby warte na przykład 150 tysięcy złotych.

Wycena na potrzeby banku ma tym samym służyć uniknięciu takich sytuacji. Zajmują się nią osoby z certyfikatem wydanym przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Nazwisko rzeczoznawcy jest też łatwo znaleźć w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. W ten sposób można potwierdzić jego wiarygodność i zaufać tak potrzebnym usługom.

Cechy dobrego rzeczoznawcy majątkowego

Podstawową cechą, którą musi wykazywać się rzeczoznawca, jest rzetelność. Czym częściej jego oceny będą poddawane w wątpliwość, tym gorsza będzie jego renoma. Osoba na takim stanowisku, opiera się właśnie na niej. Musi ona być bezstronna, uczciwa i pracować zgodnie ze wszystkimi zasadami etyki zawodowej.

Jest to zawód, którego przedstawiciele pracują w różnych miastach w Polsce. Rzeczoznawca majątkowy w Zamościu, będzie odpowiednią osobą do wykonania takich zadań w tym mieście i jemu pobliskich. Znajomość miejscowego rynku jest bardzo ważna, jako że ceny mieszkań w dużej mierze opierają się na miejscu w którym się je kupuje. Należy pamiętać, że przy ubieganiu się o kredyt, skorzystanie z usług rzeczoznawcy może być niezbędne do wypełnienia wniosku kredytowego.

Rzeczoznawcy to osoby pośredniczące swoimi usługami w kluczowej sprawie między bankiem, a kredytobiorcą. To na ich skutecznych ocenach opiera się wiarygodność tego rynku usług finansowych.

Leave a Comment