Stalking – jak sobie z nim radzić?

Ofiarą stalkingu może być każdy z nas. Jest to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne. Główną przyczyną jest to, że rośnie popularność mediów społecznościowych z których korzysta niemal całe nasze społeczeństwo. W nich umieszczamy swoje zdjęcia, a także opisujemy swoje życie i zainteresowania, Często nawet podajemy najmniejsze szczegóły, które oceniane są przez znajomych i osoby, które mają dostęp do naszych konta.

Pierwszym krokiem, który pozwoli nam walczyć ze stalkingiem jest uświadomienie sobie że mamy do czynienia z tym zjawiskiem. Jest to przestępstwo które według polskiego prawa może grozić nawet do 3 lat więzienia, warto jednak pamiętać że jeżeli Stalker doprowadzi nas do stanu załamania a to będzie skutkować próbą targnięcia się na swoje życie winowajca może zostać skazany nawet na 10 lat.

Czym jest stalking według polskiego kodeksu karnego?

Stalking-określany jest jego uporczywe i złośliwe nękanie które może wywołać poczucie zagrożenia za to właśnie grozi 3 lata pozbawienia wolności.

Jak zgłosić stalking?

Każda ofiara stalkingu powinna szczegółowo zbierać dowody przeciwko swojemu przestępcy. To właśnie one pozwalają na odpowiednie ukaranego, warto również zadbać o to by mieć świadków którzy będą w stanie potwierdzić nasze oskarżenia po zebraniu wszystkich dowodów należy złożyć doniesienie na policji z dowodami które mogą służyć do oskarżenia prześladowcy. Mogą być sms-y i wiadomości tekstowe a także rejestr połączeń które były do nas wykonywane, sprawdzają się również listy przesyłki czy nagrane rozmowy. Zgłoszenie sprawy organom ścigania umożliwi złapanie i odpowiednie ukaranie przestępcy, koniecznie zadzwoń na policję kiedy widzisz że prześladowca stoi pod twoim domem lub dobija się do drzwi. Jeżeli chcesz zakończyć problem z nękaniem doskonałym sposobem na urwanie kontaktu ze stalkerem jest zmiana telefonu lub usunięcie wszystkich swoich kont na portalach społecznościowych. Staraj się również ograniczyć kontakt z osobą która cię prześladuje.

Ofiara stalkingu – czego nie należy robić?

Najgorsze co możemy zrobić jeżeli jesteśmy ofiara stalkingu to żyć w strachu i ukrywać przed innymi całą sytuację. Pamiętaj by nawet w takiej sytuacji żyć normalnie, nie dawaj również powodów do tego by prześladowca widział że się boisz spotykaj się cały czas ze swoimi przyjaciółmi i spędzaj dużo czasu z rodziną, nie narażaj się na bezpośredni kontakt ze stalkerem, ignoruj go, nie odbieraj telefonów jeżeli jest to konieczne możesz rozmawiać z nim jedynie po to by poinformować go o zgłoszenie sprawy na policję. To może doprowadzić do tego żeby stalker przestraszył się i zrezygnował.

Leave a Comment