Squash jako modny fitness

Na pierwszy rzut oka squash przypomina grę w tenisa ziemnego, ale nie mają one ze sobą wiele wspólnego. Chociaż squash staje się coraz bardziej popularny każdego dnia, nie wszyscy początkujący wiedzą, co trzeba ćwiczyć, jakie grupy mięśni ten sport może pomóc poprawić, co zrobić, aby uniknąć kontuzji, i jaki sprzęt jest potrzebny.

Jakie są korzyści z gry?

Squash jest uważany za najmniej urazowy sport, niemniej jednak, kiedy osoba wchodzi do tego sportu, powinna dobrze wiedzieć, jakie ma przeciwwskazania i powiedzieć o nich trenerowi, aby ten mógł być bardziej uważny na kwestię treningu. W sportach rakietowych (tenis, badminton i tenis stołowy) istnieje wspólny problem — obciążenie na rękę, którą grają, ale jeśli podejdziesz do kwestii szkolenia prawidłowo, zostanie to zrekompensowane ćwiczeniami fizycznymi.

Gracze w squasha są bardzo dobrze zbudowani — wszystkie grupy mięśniowe są zaangażowane w grę. Zwykle graczy mają dobrze rozwinięte nogi (napompowane z powodu biegu), górną część ciała — brzuch, ramiona, a nawet szyję. Jeśli mówimy o stawach (podczas gry trzeba dużo pracować stopami), to na kortach używa się specjalnej podłogi. Wykonana jest z miękkiego i twardego drewna, które amortyzują kroki i skoki.

Sprzęt

Aby zacząć grać, osoba dorosła potrzebuje rakietki, piłki i odzieży sportowej. Jak jednak nie popełnić błędu i wybrać odpowiedni sprzęt do gry?

Rakieta

Specjalna rakieta jest najważniejszym atrybutem w squashu, bez którego gra jest po prostu niemożliwa. Wszystkie modele różnią się od siebie wagą i wielkością. Ogólnie rzecz biorąc, rakieta do squasha waży mniej więcej tyle, co tabliczka czekolady. Dla początkujących graczy zaleca się wybór modelu o wadze w przedziale od 130 do 150 gramów.
Profesjonaliści wybierają rakiety o wadze od 110 do 140 gramów.

Ważnymi czynnikami są także naciągi i owijki do rakiet do squasha. Owijka jest częścią rakiety, którą można dostosować do własnych potrzeb. Wielu graczy dochodzi do określonej formy nawijania, którą następnie stosują w każdej swojej nowej rakiecie. Pozwala to zachować ciągłość uchwytów rakiety po ich zmianie. 

Piłka

Piłki w squashu oznaczone są wspólnymi znakami – kropkami:

  • dwa żółte kropki — dla profesjonalistów,
  • jedna żółta — piłka treningowa, piłka do zimnych pomieszczeń i szklanych kortów,
  • czerwona kropka – piłka treningowa.

Istnieją również specjalne niebieskie piłki dla dzieci, są one większe i bardziej widoczne. Piłkę należy dobrać odpowiednio do własnego poziomu wytrenowania.

Odzież sportowa

Nie ma ścisłych wymagań co do stroju sportowego, w którym będziesz grać w squasha. Najważniejsze jest to, że ubrania powinny być dopasowane i wygodne. Buty muszą być stabilne i lekkie, dla początkujących wystarczą trampki na lekkiej podeszwie.

Squash nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju. Co więcej, jako sport zawodowy nadal jest zorientowany na status i nie jest tani. Przejrzyj katalog na stronie Decathlon i wybierz sprzęt, który jest odpowiedni dla Ciebie i w którym będziesz czuć się komfortowo. Różnorodność wyboru sprawia, że łatwo jest znaleźć opcję, która odpowiada poziomowi profesjonalizmu gracza i osobistym preferencjom. 

Leave a Comment