Pierwsza praca – jak przygotować się do jej szukania?

studia

Szukanie pracy, zwłaszcza pierwszej może być ciężkim procesem. Zazwyczaj pracodawcy wymagają odpowiedniego doświadczenia i konkretnych kwalifikacji. Może zdarzyć się również tak, że my sami nie mamy sprecyzowanego celu zawodowego. Jak zatem znaleźć pierwsze zatrudnienie? Podpowiadamy.

Pierwsza praca, a doświadczenie na studiach

Warto myśleć przyszłościowo. Jeśli jesteśmy na studiach, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego czasu na zdobycie cennego doświadczenia, które zaowocuje w późniejszym czasie. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o odbywanie praktyk, ale również angażowanie się w akademickie życie. Uniwersytety bardzo często tworzą koła zainteresowań, organizują swoje wydarzenia, poszukują kandydatów na przewodniczących. Warto angażować się w takie przedsięwzięcia, zwłaszcza, że są to umiejętności, które z powodzeniem możemy wpisać do naszego pierwszego CV. Propozycje zatrudnienia, np. oferty pracy w Szczecinie, bardzo często w wymaganiach zawierają wzmiankę o umiejętności pracy w zespole albo pod presją czasu. To od nas zależy, jak wykorzystamy czas na studiach. Warto już wtedy pomyśleć o wymarzonej pracy i zrobić wszystko, aby znalezienie jej po uzyskaniu dyplomu było łatwiejsze.

Staż i kursy

Jeśli doświadczenie zdobyte na studiach nie wystarczy, wtedy warto rozejrzeć się za kursami, które znacznie podwyższą nasze kwalifikacje. Wiele firm oferuje płatne staże. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku osób gotowych do podjęcia pracy, jednak z brakiem odpowiednich kompetencji. Takie rozwiązanie pozwala udoskonalić swoje umiejętności oraz wesprzeć przyszłą karierę zawodową. Jest to również idealny sposób na uzupełnienie swojego wykształcenia.

Bardzo często klikając w ogłoszenia praca, możemy znaleźć oferty różnych kursów. To sygnał dla potencjalnego pracodawcy o tym, że jesteśmy ambitni oraz chcemy się kształcić.

Pierwsza praca – CV oraz rozmowa kwalifikacyjna

Ważną rzeczą jest stworzenie czytelnego i przejrzystego życiorysu. Należy mieć świadomość tego, że do rekruterów przychodzi bardzo duża ilość CV. Zadbajmy więc o to, aby choć w małym stopniu się wyróżnić. Warto skorzystać z gotowych wzorów i szablonów, których w sieci jest cała masa. To od rozmowy kwalifikacyjnej zależy bardzo wiele. To jak zaprezentujemy się przed rekruterem, może mieć znaczący wpływ na wynik rekrutacji. Zróbmy więc research o firmie, tak aby żadne pytanie nie mogło nas zaskoczyć. Ubierzmy się schludnie oraz zadbajmy o zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Leave a Comment