Metalowe oczka do szycia zwane są także oczkami kaletniczymi. Ich używanie jest bardzo popularną praktyką wśród krawców. Bardzo przydają się one w sytuacjach, kiedy istnieje konieczność przewleczenia sznurka przez powstałą dziurkę. Czym konkretnie są i w jaki sposób działają? Odpowiedź na te pytania znaleźć można poniżej.
Oczka metalowe – czym są?
Oczka metalowe wykorzystywane są w rymarstwie, szewstwie i kaletnictwie. Często pełnią one rolę dodatków w przypadku torebek, butów i pasków do spodni. Do ich głównych zadań należy zamknięcie, przytwierdzenie, złączenie lub zaczepienie czegoś. Montaż oczka w pierwszym momencie wygląda na skomplikowany proces. Może on sprawiać niemałe problemy osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szyciem.
Proces aplikowania oczek metalowych nie jest jednak trudny, lecz wymaga dużej dokładności i uważności. Co ważne – do ich nabijania nie są potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia. Możemy to zrobić swobodnie w warunkach domowych. Zdecydowanie wystarczy podstawowy zestaw do nabijania oczek. Nabyć go możemy w większości miejsc oferujących sprzedaż akcesoriów do szycia.
Oczka metalowe – jak je prawidłowo nabić?
Do nabijania potrzebna będzie tkanina i przynajmniej dwa oczka. Bardzo ważnym jest użycie odpowiednio sztywnych wkładów, które zapewnią trwałość całej konstrukcji. Wspomniane wkłady umieścić należy na każdej z wyciętych dziurek. Wkłady przyklejane są do tkaniny za pomocą żelazka. Kolejnym krokiem jest przebicie oczek przez materiał w wyznaczonych miejscach i mocno przytwierdzić do tkaniny. Ta czynność jest najważniejsza w kontekście trwałości.
Oczka kaletnicze stanowią dekorację dla wielu różnych rodzajów odzieży. Ich zaletą jest duża uniwersalność, która pozwala na ich wkomponowanie się w różne style. Pasują one także do wielu dodatków. Doskonale skomponują się one z wszelkiego rodzaju guzikami i zapinkami. Do oczek dobrze dostosują się także koronki i gipiury. Jest to rozwiązanie dobrze skomponowane ze wszystkim.