Jak ustawić łóżko w sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdej domowej aranżacji. Według badań ludzie spędzają około ⅓ życia w łóżku, przez to tak ważne jest odpowiednie dopasowanie tego mebla do naszych potrzeb oraz jednocześnie skrojona na miarę sypialnia, która pozwoli na komfortowy sen, odpoczynek i ładowanie baterii na kolejne wyzwania. Wpływ na rozmieszczenie łóżka w sypialni mają takie aspekty jak jego rozmiar, dostępna przestrzeń oraz nawyki, które wyrobiliśmy w sobie od wczesnych lat dzieciństwa.

Zgodnie z chińską sztuką feng shui łóżko powinno być umieszczone w sypialni w określony sposób. Jego tylna część, czyli zagłówek powinien być w bezpośrednim pobliżu ściany. Ponadto dostęp do łóżka musi być dostępny z trzech stron, czyli od przodu i dwóch boków. Takie rozmieszczenie mebla nie jest przypadkowe, ponieważ z jednej strony zapewnia komfortowy dostęp do mebla, a z drugiej daje poczucie spokoju, stabilnej ściany za plecami, co podświadomie korzystnie działa na nasz sen. O tym, jak ustawić optymalnie łóżko w domowej sypialni można przeczytać w poradniku, który dostępny jest pod linkiem – https://www.meble.pl/poradnik. Można znaleźć tam masę praktycznych wskazówek.

Czego unikać?

Łóżka w sypialni nie powinno ustawiać się wezgłowiem w pobliżu niepełnej ściany, czyli na przykład takiej, w którą wbudowane jest okno, lub wycięty jest w niej prześwit. To destabilizuje nasz spokój i podświadomie wprowadza do naszego życia niepokój, który może źle wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Łóżka nie powinno się również ustawiać na wprost drzwi. Takie ustawienie mebla nazywane jest pozycją “trumienną”, co samo w sobie ma negatywny wydźwięk, a efektem takiego rozwiązania jest źle przepływająca energia pomieszczenia.

Kaloryfer znajduje się w większości sypialni. Tego elementu również powinno się unikać w bezpośrednim pobliżu łóżka, ponieważ wysusza powietrze i wpływa na komfort snu i jego jakość. W związku z tym, łóżko należy umieścić jak najdalej od kaloryfera, oczywiście na tyle, na ile pozwala układ pomieszczenia oraz jego metraż. Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę to sufit. Optymalnie, jeżeli nad łóżkiem do sufitu jest spora przestrzeń, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie i pełny wyprost. O taki trudno w pomieszczeniach na poddaszu, gdzie na pewno nie wyśpimy się tak dobrze, jak w optymalnie zaprojektowanej sypialni z prawidłowo ustawionym łóżkiem.

Leave a Comment