Drzwi do mieszkania – jak wybrać odpowiednie?

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu to oczywista oczywistość. Zapewniają prywatność, ciszę i spokój kiedy tego potrzebujemy. Przy okazji remontu mieszkania wybór drzwi zostawiamy na ostatnią chwilę i nie przywiązujemy do tego należytej wagi. Jest to jednak błąd, ponieważ drzwi spełniają nie tylko funkcje praktyczną, ale również aranżacyjną. Wygląd drzwi może całkowicie zmienić oblicze mieszkania zarówno w sposób korzystny, jak i całkowicie na niekorzyść estetyki pomieszczeń. Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność i wygląd, ale również na wytrzymałość i jakość materiałów zastosowanych przy ich produkcji. Zatem co warto wiedzieć przed zakupem drzwi wewnętrznych do mieszkania?

Drzwi do mieszkania – długoterminowa inwestycja

Zakup drzwi wewnętrznych powinniśmy potraktować jako inwestycję w mieszkanie – im wyższa jakość, tym dłuższa żywotność skrzydeł. Wiele osób dokonuje zakupu drzwi do mieszkania z myślą o kilku czy nawet kilkunastu latach, dlatego niezwykle ważna jest trwałość zastosowanego materiału oraz jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze sprawdzają się drzwi z drewna naturalnego – najpopularniejszym wyborem jest niezwykle wytrzymałe drewno egzotyczne, ale również dąb czy buk.

Rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym cenowo wydają się drzwi z płyt wiórowych czy MDF, które posiadają znacznie większy wybór wzornictwa czy charakteru wykończenia ich powierzchni. Ich jakość nieco ustępuje modelom wykonanym z drewna naturalnego, jednak na rynku można znaleźć drzwi o jakości więcej niż zadowalającej.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Większość polskich mieszkań wyposażona jest w tradycyjne drzwi uchylne, które jednak nie są jedyną opcją dostępną na rynku. W ofertach producentów drzwi wewnętrznych pojawia się coraz więcej modeli drzwi przesuwanych czy harmonijkowych. Jest to dobra wiadomość dla właścicieli niewielkich mieszkań, gdzie drzwi uchylne nie do końca spełniają swoje zadanie.

Drzwi uchylne w mieszkaniu

Standardowy rodzaj drzwi wewnętrznych, który niezmiennie cieszy się największą popularnością. Na rynku możemy znaleźć drzwi uchylne otwierane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz, z prawej strony lub z lewej. Tutaj wybór powinniśmy uzależnić od naszych indywidualnych preferencji oraz od rozkładu mieszkania – drzwi wewnętrzne powinny w jak największym stopniu ułatwiać nam codzienne użytkowanie pomieszczeń.

Drzwi przesuwne w mieszkaniu

Stosunkowa nowość na polskim rynku, która z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Drzwi przesuwne są dobrym rozwiązaniem do mieszkania o niewielkim metrażu, gdzie skrzydła drzwi uchylnych stają się problematyczne. Drzwi przesuwne występują najczęściej w dwóch odsłonach: „chowane” w ścianie oraz przesuwające się po widocznej na ścianie prowadnicy. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z większym przedsięwzięciem z uwagi na pracę, którą należy wykonać jeszcze na etapie remontu pomieszczenia.

Drzwi harmonijkowe w mieszkaniu

Rozwiązanie nieco mniej popularne niż drzwi przesuwane, jednak w mniejszych mieszkaniach sprawdza się całkiem przyzwoicie. Aby myśleć o montażu drzwi harmonijkowych, trzeba dysponować większymi otworami drzwiowymi niż te standardowe ze względu na swoje dość spore rozmiary.

Drzwi pełne czy przeszklone?

Zakup drzwi do mieszkania wiąże się z jeszcze jednym dylematem – pełne czy częściowo przeszklone? Drzwi pełne sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy stworzyć całkowicie intymną atmosferę w pomieszczeniu – najczęściej sypialni, biurze czy łazience. Drzwi z przeszkleniami natomiast dobrze spiszą się jako wejście do pokoju dziennego czy kuchni. Drzwi z małymi wstawkami sprawdzą się również w łazience bez dostępu do światła naturalnego.

Leave a Comment