Czy lody odchudzają? Fakty i mity na temat lodów

Niemal każda osoba na świecie kocha lody, a na ich temat pojawia się coraz więcej mitów. Na pewno większość z nas słyszała już stwierdzenie, że lody to ujemne kalorie, a jeżeli tak jest, to skutecznie wspomagają one odchudzanie. Czy jednak tak naprawdę jest? Istnieje również wiele innych mitów na temat lodów. Jeden z nich mówi, że sorbety nie mają kalorii i tłuszczu, a co więcej są pozbawione cukru. Przekonaj się, które z tych stwierdzeń to prawda.

Jedzenie lodów odchudza – mit, czy fakt?

Pewnie nie jeden z nas zauważył, że w okresie letnim bardzo często sięgamy po chłodzone napoje, lody i zimne przekąski, a mimo to nasza waga nie ulega zmianie. Przyczyną tego jest to, w jaki sposób pracuje nasz organizm. Kiedy jemy, organizm musi wytworzyć energię, ponieważ do strawienia pokarmu potrzebne jest ciepło. W przypadku lodów, organizm potrzebuje jeszcze więcej energii, ponieważ są one zimne i porucz ich strawienia, konieczne jest również podniesienie temperatury ciała. Kiedy dochodzi do pozyskiwania energii, wtedy dochodzi do rozpoczęcia spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ to do jej zapasów sięga organizm. Warto również pamiętać, że lody często są napowietrzone, a przez to mają one dużą objętość, ale ich waga jest bardzo mała. Błędne jest jednak stwierdzenie, że lody i inne zimne przekąski to ujemne kalorie.

Jakie lody wybrać na odchudzanie?

Najmniej kaloryczne okazują się sorbety. Jedna gałka tej słodkości, to jedynie 25 kalorii. Nie zawierają one tłuszczu, a to sprawia, że nie są one tuczące. Zamiast sorbetów doskonale sprawdzą się również lody owocowe. One również mają w sobie mało kalorii. W jednej gałce owocowych lodów znajduje się jedynie 30 kalorii. A ich największym plusem, jest to, że są one bogate w witaminy, tak samo jak w przypadku sorbetów. Jeśli dbamy o prawidłową wagę i chcemy się odchudzać, to najlepiej unikać spożywania lodów śmietankowych. Zawierają one duże ilości tłuszczu, a po ich zjedzeniu odkłada się on w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak gałka lodów śmietankowych to aż 40 kalorii. Jednak to i tak nie są najbardziej kaloryczne lody. Najbardziej tuczące są, które dostępne są z polewami, bakaliami, a także innymi tuczącymi dodatkami. Jedna gałka takich lodów to 90 kalorii, które nie mają dobrego wpływu na sylwetkę.

Lodów nie jedź na diecie

Wszystko zależy do tego, jakie efekty chcemy osiągnąć, a także jaką dietę prowadzimy na co dzień. Lepiej jednak nie ryzykować i nie sięgać po zbyt duże ilości lodów na diecie, ponieważ nie mają one ujemnych kalorii, a spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do pojawienia się kłopotów z otyłością i nadwagą.

Leave a Comment