Antresola w mieszkaniu: co warto wiedzieć?

Jak praktycznie wykorzystać potencjał wysokich pomieszczeń? Zabudowa ścienna? A może antresola? To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością ze względu na szereg korzyści, które wiążą się z dobudowaniem dodatkowej kondygnacji w mieszkaniu. Antresola często nazywana jest półpiętrem, jednak ta nazwa nie do końca oddaje prawdziwe oblicze antresoli. Jest to rodzaj konstrukcji, dzięki której można wzbogacić swoje mieszkanie w dodatkowe (co prawda niepełnowymiarowe) pomieszczenie użytkowe.

Budowa antresoli nie jest jednak możliwa w każdym domu czy mieszkaniu. Pomieszczenie, w którym docelowo ma znajdować się konstrukcja musi spełniać określone wymogi, szczególnie jeśli chodzi o wysokość pomieszczenia. O czym jeszcze warto pamiętać przed budową antresoli?

Antresola w mieszkaniu a jego wysokość

Antresola to konstrukcja powstała poprzez wydzielenie górnej części istniejącej kondygnacji, dlatego też pomieszczenie musi posiadać określone wymiary, które pozwolą korzystać z antresoli bez jakichkolwiek ograniczeń. Chodzi przede wszystkim o możliwość swobodnego przemieszczania się po powstałej platformie bez konieczności garbienia się. Budując antresolę należy również pamiętać o komforcie użytkowników tej części pomieszczenia, która znajduje się pod konstrukcją.

Aby zacząć poważnie myśleć o budowie antresoli w swoim mieszkaniu, sufit powinien znajdować się na wysokości co najmniej 3-4 metrów. Rozbieżność zależy przede wszystkim od przeznaczenia antresoli. Jeśli myślimy o przerobieniu jej na sypialnię – wystarczy 1,5 metrowa wysokość nad platformą. Jeśli planujemy stworzyć biuro czy biblioteczkę, mile widziana jest przynajmniej dwumetrowa wysokość. Nie bez znaczenia jest również wysokość pod antresolą – swobodne poruszanie się pod konstrukcją zapewnią mniej więcej 2 metry wysokości.

Antresola w mieszkaniu – wiele możliwości aranżacyjnych

Antresola jako odrębna przestrzeń w mieszkaniu może spełniać funkcje pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Antresola często budowana jest z myślą o wydzieleniu strefy sypialnianej, gdy metraż mieszkania nie pozwala na zagospodarowanie odrębnego pomieszczenia.

Antresola sprawdza się również jako domowe biuro, gdy pierwotny układ mieszkania nie pozwala na zorganizowanie komfortowego miejsca do pracy. Na antresoli wystarczy umieścić biurko z wygodnym krzesłem oraz regały lub półki do przechowywania dokumentów czy innych sprzętów niezbędnych podczas pracy w domu.

Wiele osób decyduje się na budowę antresoli jako domowej biblioteczki. Bogata kolekcja książek to wyzwanie dla właścicieli niewielkich mieszkań, gdyż książki w wersji papierowej zajmują stosunkowo sporą przestrzeń. Antresola pozwala stworzyć prawdziwą świątynię dla mola książkowego, gdzie można umieścić również wygodny fotel czy kozetkę idealną do czytania.

Antresola – sposób na metamorfozę wysokiego mieszkania

Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga mniejszych lub większych zmian w jego aranżacji, a budowa antresoli potrafi całkowicie odmienić oblicze dotąd ponurego czy nijakiego pomieszczenia. Dzięki designerskim schodom czy balustradom można stworzyć niesamowicie efektowne wykończenie przestrzeni użytkowej, jednak warto pamiętać, by wygląd antresoli nawiązywał do aranżacji pozostałej części mieszkania. Budowa antresoli najczęściej opiera się na wykorzystaniu niezwykle uniwersalnych i stylowych materiałów jak drewno, metal czy szkło, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla swojego mieszkania.

Leave a Comment